Dźwięki z odzysku to projekt edukacyjny z udziałem dzieci. W ramach warsztatów z wrocławskimi muzykami powstaje Orkiestra z Surowców Wtórnych. Poszerzamy horyzonty, pokazujemy świat pełen niepotrzebnych przedmiotów, które jednak można twórczo wykorzystać. Poruszamy zagadnienia na styku muzyki i ekologii. Świadomą zabawę przeciwstawiamy bezrefleksyjnej konsumpcji. Autorką projektu jest Magdalena Grobelna.
Pierwszym etapem projektu była rekrutacja grupy dzieci z Nadodrza w wieku od 7 do 12 lat. Przy rekrutacji pomogło nam grono pedagogiczne ze szkół podstawowych Nadodrza.
W kolejnym etapie przeprowadziliśmy cykl warsztatów muzyczno-konstruktorsko-recyklingowych, podczas których stworzono etniczną orkiestrę z odzysku. Warsztaty odbywały się raz w tygodniu po 2 godziny w Infopunkcie Łokietka 5, a następnie przenieśliśmy się do siedziby Fundacji Hobbit przy pl. Św Macieja. Trzecim etapem Dźwięków z Odzysku były próby do koncertu finałowego, spotkania 3 razy w tygodniu po 2-3 godziny. Zaczęliśmy je na początku stycznia w Infopunkcie Łokietka5, a następnie już w sali koncertowej Fundacji Hobbit.
Końcowym etap – koncert finałowy muzyki etnicznej z elementami elektroniki zagranej na instrumentach z odzysku. Odbył się on w sali koncertowej Fundacji Hobbit 24 stycznia 2013.
W 2012 roku powstała płyta, która jest wynikiem spotkania trzech osobowości muzycznych, dzieci biorących udział w projekcie i nietuzinkowego odzyskowego instrumentarium. Prysznicofon, harfa z metalowej ramy i strun z drutu, zestaw kanistrów po benzynie to niewielka cześć z bogatego zestawu instrumentów wykorzystanych podczas nagrań. Jako, że poruszaliśmy się w dziedzinie eksperymentu – muzyka również przyjęła kierunek odkrywczych poszukiwań, zahaczając o rejony muzyki improwizowanej i współczesnej. Wzorem wielu mistrzów muzyki awangardowej nadawaliśmy nietypowym brzmieniom „złomowych wynalazków” równorzędne znaczenie, wykorzystując nawet ich czasem niepozorne właściwości elektro-akustyczne. Poważne potraktowanie dźwięku i muzyki nie przeszkodziło nam w sięgnięciu po dowcip i dystans do własnej twórczości. Oprócz zawartości muzycznej na uwagę zasługuję również unikatowe pudełko i ręcznie odbijana grafika autorstwa Marty Lech, która stanowi oprawę estetyczną całego wydawnictwa. Płyta Dźwięki z Odzysku to płyta dla każdego kto jest ciekaw takiego energetycznego miksu. Wykonawcy : Amelia Duchnowska, Jutrzenka Duchnowska, Weronika Makara, Ola Romanowska, Bianka Pomykała, Ita Litwiniec, Paweł Czepułkowski, Michał Litwiniec, Paweł Romańczuk